TOITUMISTERAPEUDIÕPE - III Moodul

Uue kursusega alustame piisava soovijate arvu korral kevadel ja sügisel, kaks korda aastas. Vaata aegu siit.

TOITUMISTERAPEUDIÕPE eeldab kahe eelneva mooduli läbimist
     Tervisliku toitumise alused ja toidu valmistamine (varasemalt kooli lõpetanutel ei ole see kohustuslik)
     Toitumisnõustaja baasõpe
(varasemalt lõpetanutel on kohustuslik läbida uute gruppidega 1- 4 tsüklit (esmaabi, liikumine, anatoomia-füsioloogia ja toiduhügieen), kui neid aineid ei olnud varasemalt õppekavas ja kui neid ei ole läbitud muudel koolitustel.

Konsultatsiooni saab annely@tervisekool.ee ja telefonil 5082596 (Annely Soots), koolitusele registreerimine samas.

TOITUMISTERAPEUDIÕPE (kõrghariduse nõue) 160 tundi

Koosneb 6 õppetsüklist lisaks kahele esimesele moodulile. Koos esimese kahe mooduliga on õppe kogumaht 21 tsüklit. Kokku 510 tundi.

NB! See õpe ei sisalda tervisliku puhastumise, psüühikahäirete ja toidutalumatuse tsükleid. Soovi korral tuleb need lisaks läbida tervisenõustaja toitumise alal õppest.

Pärast toitumisterapeudiõppe lõpetamist on võimalik jätkata FUNKTSIONAALSE TOITUMISE TERAPEUDI õppes, mis kestab 2 aastat ja koosneb kahest osast (Funktsionaalse toitumise terapeudi baasõpe ja täisõpe - IV ja V moodul)

III mooduli  TOITUMISTERAPEUDIÕPPE ÕPPEKAVA

III mooduli hind on 780 eurot (6 kuud 130 eurot kuus).
160 tundi teooria- ja praktikaõpet (sh 40 t teooriaõpet ja 48 t praktikaõpet koolikeskkonnas, 32 t iseseisvat tööd ja 40 t iseseisvat toitumisteraapia praktikat). Vt õppekava siit.
Oluline on saada klienditöö kogemus. Selle mooduli ajal tuleb nõustada supervisiooni all 5 erinevat klienti haiguspuhuse toitumise osas.

Õpetajad on funktsionaalse toitumise terapeudid Annely Soots, Sirli Kivisaar ja Eliisa Lukk, toitumisterapeudid Triin Muiste, Külli Holsting, Jelena Karjagina ja mitmed teised, vajadusel meedikud.

Toimumise aegu vaata konkreetse kursuse juurest

Kursused kestavad igakuiselt 2 päeva.

BIOKEEMIA ning RAKUBIOLOOGIA (1 õppepäev)
Põhitoitainete biokeemia. Kordamine ja süvendatud käsitlus. Rakubioloogia. Energia tootmine süsivesikutest, valkudest ja rasvadest.

TOITUMISTERAAPIA ALUSED (1 õppepäev)
Toitumisspetsialistide erinevad tasemed ja pädevuse piirid, koostöö- ning supervisiooni kohustuslikkus, toitumisterapeudi kutsega seotud teemad. Meeskonnatöö, toitumisterapeudi roll.
TOITUMISTERAPEUDI KUTSESTANDARD – vajalikud teadmised ja oskused. Toidulisandid, nende kasutamine meditsiinis. Toitumisterapeudi pädevus nende määramisel ja ohud ning keelud toidulisanditega seoses.
TÕENDUSPÕHISUS MEDITSIINIS. Kuidas leida tõenduspõhist kirjandust, kuidas uurimusi interpreteerida?
SEADUSANDLUS. Kliendi ja terapeudi õigused ja kohustused, teenuse reguleerimine kutsestandardi ja võlaõigusseaduse ning isikuandmete seadusega, kliendi väärkohtlemise korral tegutsemine, teiste meeskonnaliikmete ja kliendivõrgustiku liikmetega suhtlemine, teenuse kvaliteedi kindlustamine, sh dokumenteerimine (meditsiinidokumentatsioon), komplitseeritud kliendijuhtumite puhul käitumine, lapse, teovõimetu ja piiratud teovõimega kliendi nõustamine.

(1 õppepäev) SÜDAME-VERESOONKONNAHAIGUSED, DIABEET JA TOITUMINE
Südame-veresoonkonnahaiguste tekkimine ning seosed toiduainete ja toitumisega. Terviseprobleemide aluseks olevad biokeemilised mehhanismid, veresuhkru, triglütseriidide, lipiidide ja kolesterooliga seoses. Südame-veresoonkonnahaiguste preventsioon, kõrgvererõhktõbi, insuldi taastusravi, krooniline südamepuudulikkus, kroonilised venoossed haavandid. Tõenduspõhised toitumissoovitused.
Eluviisi mõju terviseseisundile; metaboolse sündroomi ja II tüüpi diabeedi kujunemine. II tüübi diabeet, veresuhkrutaseme tasakaalustamine toitumise abil. Vere analüüside tõlgendamine veresuhkru, triglütseriidide ja lipiidide osas. Diabeedi tekkemehhanismid, insuliinresistentsuse olemus ja haigusriskid.

(1 õppepäev) VAIMSE TERVISE TOETAMINE TASAKAALUSTATUD TOITUMISEGA. ANEEMIAD
Stress ja toitumine. Erinevate toitainete puuduse ja tasakaalustamata toitumise mõju vaimsele seisundile (õpi- ja keskendumisvõimele, meeleolule, energiatasemele). Enamlevinud psüühikahäired – koostöö psühhiaatrite ja funktsionaalse toitumise terapeudiga.
Rauapuudusaneemia jt aneemiad. Toitumine aneemia korral.

NEERU- JA LIIGESEHAIGUSED, OSTEOPOROOS JA ALLERGIA, VÄHIHAIGE TOITUMINE (2 õppepäeva)
Krooniline neeruhaigus ja neerupuudlikkus, toitumine ja toidulisandid neerupuudulikkuse korral. Astma ja hingamisteede allergilised seisundid ning toitumine. Koostöö funktsionaalse toitumise terapeudiga.
Podagra ja osteoporoos. Tõenduspõhised toitumissoovitused.
Vähihaige toitumisjuhised.

(1 õppepäev) SEEDEELUNDKONNA HAIGUSED
Reflukstõbi (GERD), ärritunud soole sündroom, tsöliaakia ja toitumine.
Koostöö funktsionaalse toitumise terapeudiga.

(1 õppepäev) BARIAATRILINE KAALUIRURGIA ja TOIDULISANDID

Tervislik kaalulangetamine. Bariaatriline kirurgia ja nõustamine enne ja pärast operatsiooni. Toidulisandid, toitumisterapeudi tasemel vajalik teadmine.

TOIDU TÕHUSTAMINE, TOIDULISANDID, TOIDUOHUTUS, LISAAINED, ALAKAAL (1 õppepäev)

PRAKTILINE ÕPPEPÄEV

ARVESTUS: EKSAMITÖÖ, nõustatud supervisiooni all toitumisteraapia kliente 5 ning esitatud 2-päevane eridieedi menüü.

Lisakoolitustena on võimalik võtta TERVISENÕUSTAJA TOITUMISE ALAL, FUNKTSIONAALSE TOITUMISE TERAAPIA BAASKOOLITUSE KURSUS
ja FUNKTSIONAALSE TOITUMISE TERAAPIA VÄLJAÕPPE KURSUS